Top ITC Tournament Lists for June 2019

by | Jul 8, 2019

Blood of Kittens attempts to provide continuous coverage of ITC events, in posts showcasing the Top 3 army lists from the largest events.

This particular post chronicles the large events for June 2019.

8th edition is a land of changes, so with every new month comes new codexes, FAQs, and rules. Whenever you look at an army list keep in mind how quickly the game shifts. In other words, a legal army today may become illegal tomorrow, along with events using special rules or restrictions.  

June 2019 had about 25 events with over 30 players each, with Boise Cup 2019 closing the month out.

GT: Beats Lab Gaming GT

  1. Austin Wingfield 1st Overall Beats Lab GT 2019 Chaos Space Marines
  2. Brian Delgado 2nd Overall Beats Lab GT 2019 Deathwatch
  3. David Heatwole 3rd Overall Beats Lab GT 2019 Adeptus Mechanicus

GT: Overwatch Battle Royale

  1. Christopher Wright 1st Overall Overwatch Battle Royale 2019 Eldar
  2. Lee Connor 2nd Overall Overwatch Battle Royale 2019 Astra Militarum
  3. Joshua Brodie 3rd Overall Overwatch Battle Royale 2019 Deathwatch

GT: Carnage of Summer GT

  1. Shane Watts 1st Overall Carnage of Summer 2019 Adeptus Custodes
  2. Ryan Christensen 2nd Overall Carnage of Summer 2019 Tau
  3. Scott Horras 3rd Overall Carnage of Summer 2019 Astra Militarum

GT: Bad Moon GT Pt 2

  1. Simon Priddis 1st Overall Bad Moon GT Pt 2 2019 Orks
  2. Konrad Bartkiewicz 2nd Overall Bad Moon GT Pt 2 2019 Adeptus Custodes
  3. Matt Davis 3rd Overall Bad Moon GT Pt 2 2019 Thousand Sons

GT: Konrad Curze was Right GT

  1. Charles Arnett 1st Overall Curze was Right GT 2019 Orks
  2. Zachary Nelson 2nd Overall Curze was Right GT 2019 Eldar
  3. Jason Byrd 3rd Overall Curze was Right GT 2019 Death Guard

GT: Plains of War

  1. Brenden Chrustie 1st Overall Plains of War 2019 Astra Militarum
  2. Ryan Mandryk 2nd Overall Plains of War 2019 Chaos Daemons
  3. Travis Jacobs 3rd Overall Plains of War 2019 Astra Militarum

MAJOR: Bugeater GT

  1. Jeremiah Petit 1st Overall Bugeater GT 2019 Adeptus Custodes
  2. Dan Sammons 2nd Overall Bugeater GT 2019 Imperial Knights
  3. Ryan Olson 3rd Overall Bugeater GT 2019 Eldar

Major: Terracon

  1. Gabe Dellolio 1st Overall Terracon 2019 Dark Eldar
  2. Michael Hamilton 2nd Overall Terracon 2019 Tau
  3. Stuart Trainer 3rd Overall Terracon 2019 Tyranids

Major: Beef & Wing Brawl

  1. TJ Lanigan 1st Overall Beef and Wing Brawl 2019 Daemons
  2. Nick Nanavati 2nd Overall Beef and Wing Brawl 2019 Genestealer Cult
  3. Tim Deetlefs 3rd Overall Beef and Wing Brawl 2019 Eldar

GT: Hooded Goblin GT

  1. Ridvan Martinez 1st Overall Hooded Goblin GT 2019 Dark Eldar
  2. Josh Death 2nd Overall Hooded Goblin GT 2019 Space Marines
  3. Dustin Henshaw 3rd Overall Hooded Goblin GT 2019 Genestealer Cult

GT: Amiable Bright Kelowna GT

  1. Scott de Wynter-Wilkie 1st Overall Amiable Bright GT 2019 Orks
  2. Adam Green 2nd Overall Amiable Bright GT 2019 Astra Militarum
  3. Alex MacDougall 3rd Overall Amiable Bright GT 2019 Genestealer Cult

GT: War in the Burg GT

  1. Austin Wingfield 1st Overall War in the Burg GT 2019 Chaos Space Marines
  2. Ivan Cho 2nd Overall War in the Burg GT 2019 Eldar
  3. Mark Hertel 3rd Overall War in the Burg GT 2019 Space Marines

Major: Slagcon

  1. Rune Kappel 1st Overall Slagcon 2019 Astra Militarum
  2. Alex Harrison 2nd Overall Slagcon 2019 Thousand Sons
  3. Simon Oerding 3rd Overall Slagcon 2019 Tau

Major: Gentleman’s GT

  1. Rich Kilton 1st Overall Gentleman’s GT 2019 Orks
  2. Daniel Olivas 2nd Overall Gentleman’s GT 2019 Eldar
  3. Ben Jurek 3rd Overall Gentleman’s GT 2019 Orks

Major: Carolina Crusade

  1. Chris Blackham 1st Overall Carolina Crusade 2019 Eldar
  2. Richard Martin 2nd Overall Carolina Crusade 2019 Tau
  3. Richard Siegler 3rd Overall Carolina Crusade 2019 Tau

GT: Basement Open

  1. Devin Swann 1st Overall Basement Open 2019 Tau
  2. Tim Deetlefs 2nd Overall Basement Open 2019 Eldar
  3. Mael Belcourt 3rd Overall Basement Open 2019 Eldar

Major: Flying Monkey Con

  1. Treynor Wolfe 1st Overall Flying Monkey Con 2019 Chaos Space Marines
  2. Nicolas Weiss 2nd Overall Flying Monkey Con 2019 Tau
  3. Ben Neal 3rd Overall Flying Monkey Con 2019 Space Marines

GT: War in the Warp

  1. Alex Harrison 1st Overall War in the Warp 2019 Harlequins
  2. Konrad Bartkiewicz 2nd Overall War in the Warp 2019 Eldar
  3. Stephen Box 3rd Overall War in the Warp 2019 Chaos Space Marines

GT: Stay in Your Lane GT

  1. Brian Pullen 1st Overall Stay in Your Lane 2019 Tau
  2. Alex Aquila 2nd Overall Stay in Your Lane 2019 Dark Eldar
  3. Michael Timpe 3rd Overall Stay in Your Lane 2019 Necrons

GT: Throne of War GT

  1. Fred Fortman 1st Overall Throne of War 2019 Space Marines
  2. Sean Morgan 2nd Overall Throne of War 2019 Eldar
  3. Reece Robbins 3rd Overall Throne of War 2019 Astra Militarum

GT: Windy City GT

  1. Alan Bajramovic 1st Overall Windy City GT 2019 Orks
  2. Justin Curtis 2nd Overall Windy City GT 2019 Chaos Space Marines
  3. Scott Pockatt 3rd Overall Windy City GT 2019 Imperial Knights  

GT: Master’s City

  1. Richard Siegler 1st Overall Master’s City 2019 Tau
  2. Cody Sault 2nd Overall Master’s City 2019 Daemons
  3. Gabriel Rocheleau 3rd Overall Master’s City 2019 Adeptus Mechanicus

Major: Boise Cup

  1. Richard Kilton 1st Overall Boise Cup 2019 Orks
  2. Thomas Hegstrom Oakley 2nd Overall Boise Cup 2019 Blood Angels
  3. Ben Cromwell 3rd Overall Boise Cup 2019 Imperial Knights

GT: Desert Rat GT

  1. Nick Sutherland 1st Overall Desert Rat GT 2019 Orks
  2. Jeremy Lefebvre 2nd Overall Desert Rat GT 2019 Dark Eldar
  3. Viet Nguyen 3rd Overall Desert Rat GT 2019 Imperial Knights

Below is the current breakdown of what primary faction are winning events. The list combines all the top lists for 8th edition 2017 ITC season events only, taking only the top three from each Major or GT.

  • 83 Astra Militarum
  • 59 Ynnari
  • 50 Dark Eldar
  • 49 Daemons
  • 46 Imperial Knights
  • 45 Eldar
  • 43 Chaos Space Marines
  • 40 T’au Empire
  • 37 Orks
  • 30 Tyranids
  • 23 Ultramarines
  • 23 Genestealer Cults
  • 20 Thousand Sons
  • 18 Death Guard
  • 18 Adeptus Custodes
  • 12 Space Marines
  • 11 Adeptus Mechanicus
  • 9 Grey Knights
  • 9 Harlequins
  • 9 Blood Angels
  • 9 Necrons
  • 8 Sisters of Battle
  • 6 Deathwatch
  • 3 Space Wolves
  • 3 Officio Assassinorum
  • 2 Chaos Knights
  • 2 Dark Angels

If you want to see more lists separated by army/codex check out the new 8th Edition Top Army List Compendium.

What Would You Like to See

These posts are for the community, email Blood of Kittens for any stories or events you want to see promoted.

Project White Scars: Week 1

Progress and 1st game with my new exciting motivation project from Blood of Kittens focusing on the White Scars Space Marine Chapter

read more

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from Blood of Kittens

You have Successfully Subscribed!